Kishwaukee College is proud to announce the graduates for the Spring 2022 semester.
Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade
point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude indicates a cumulative GPA between
3.75-4.0; magna cum laude indicates a cumulative GPA between 3.5-3.749; and cum laude
indicates a cumulative GPA between 3.25-3.499. Students who fulfill requirements for
a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate
with Distinction. Students who are members of the Phi Theta Kappa honor society are
recognized as PTK.
The graduate total for the semester is 300 students who completed a total of 337 degrees
and certificates for Spring 2022.
The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:
Algonquin — Jacob Gerald Melgosa, Associate in Arts
Amboy — Drake Darrin Barlow, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Carter
Wayne Seier, CERT, Foundations of Agribusiness, With Distinction; Karley Kay Ullrich,
Associate in Science; Joseph Widolff, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment
Repair, With Distinction
Aurora — Anthony Patino, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Evan Eric Soderstrom, CERT,
Diesel Power/Equipment Repair
Belvidere — Fabiana Brantley, AAS, Registered Nursing; Daniel Gonzalez, AAS, Diesel Power Technology,
Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Heidi Patricia Pierce,
AAS, Horticulture Greenhouse, Summa Cum Laude, CERT, Greenhouse/Garden Center, With
Distinction; Mikayla Paige Simerly, AAS, Registered Nursing
Byron — Dawson Leonard Christian, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Craig Michael Howe,
Associate in Arts; Erica Renee Miller, Associate in Science, Cum Laude; Trevor J.
Trzcinski, AAS, Horticulture Greenhouse
Chana — Hannah K. Anderson, Associate in Arts, Cum Laude, PTK
Chicago — Madison Alexander Jara, Associate in Science
Clare — Jared Bunge, Associate in Science, Magna Cum Laude, AAS, Criminal Justice-General,
Magna Cum Laude, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction
Cortland — Jordan Tate Francis, Associate in Science, Cum Laude; Andrew J. Goncher, CERT, Cannabis
and Hemp Cultivation, With Distinction; Kaila M. Howe, CERT, Basic Nurse Assisting;
Zade J. Labadi, CERT, Networking Fundamentals, With Distinction; Delena Marie Moncada,
CERT, Google IT Support, With Distinction; Angelina Ortega, CERT, Basic Nurse Assisting;
Karis Dianne Ostrowski, Associate in Arts, Cum Laude; Raina Lucille Sands, AAS, Registered
Nursing, PTK; Schweizer K. Vaje, CERT, Basic Nurse Assisting; Jaquline Rey Wanket,
Associate in Arts
Crest Hill — Destiny Monet Halbert, AAS, Registered Nursing, Cum Laude
David Junction — Leah E. Harrolle, Associate in Science
DeKalb — Aaron Kenneth Alford, Associate in Science; Collin M. Ausloos, CERT, Social Role
of Law Enforcement; Sarah Marie Aves, Associate in Science, AAS, Registered Nursing,
Cum Laude; Sheena K. Barnes-Smith, CERT, Gateways ECE Level 3; Charles Rueben Blake
III, Associate in Science, Summa Cum Laude; Destihannah Elizabeth Bohn, CERT, Esthetics,
With Distinction; Amber Katherine Bowen, CERT, Esthetics, With Distinction; Diamonique
K. Brown, Associate in Arts; Mishawn J. Bryant, CERT, Basic Nurse Assisting; Ryan
H. Burright, CERT, EMT; Caroline B. Bushong, CERT, Landscape Design/Plant ID, With
Distinction, PTK; Jon T. Butler, CERT, Networking Fundamentals, With Distinction;
Marissa Anne Callister, AAS, Marketing and Management, CERT, Supervision Basics, With
Distinction; Reyna Castaneda, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Jessica
Jean Cates, Associate in Science, AAS, Registered Nursing; Luke Daniel Chaidez, Associate
in Arts; Alexis R. Christensen, CERT, Google IT Support; Chanel Coetzee, Associate
in Arts; Thora E. Condon, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude; Stephanie
V. Curry, Associate in Science; Lashay D. Davis, CERT, Basic Nurse Assisting; Tanisha
R. DePratto, Associate in Science; Jose Flores Valor, Associate in Science, Summa
Cum Laude; Ryan Patrick Carroll Frye, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Daniel A.
Galush, CERT, Foundations in Horticulture; Guadalupe Garcia, Associate in Science,
Cum Laude; Reese S. Gates, Associate in Arts; Marisa K. Glover, Associate in Arts;
Lori R. Gordon, AAS, Registered Nursing; Ian Christopher Harrison, CERT, Landscape
Design/Plant ID; Andrew J. Hatton, CERT, Google IT Support, With Distinction; Iris
Hernandez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Magdalena Hernandez, CERT,
Basic Nurse Assisting; Peter Hernandez, CERT, EMT; Ximena Hernandez, CERT, Basic Nurse
Assisting; Bernardo L. Hill, CERT, Google IT Support; Anne Elizabeth Kalal, CERT,
Basic Welding Technology, With Distinction; Noah Gregory Kellen, Associate in Science;
Ashley E. Kelly, Associate in Science, Cum Laude; Soha Khan, CERT, Basic Nurse Assisting;
JoEllen Hoermann Kile, AAS, Registered Nursing, PTK; Brittany A. King, Associate in
Science; Samantha King, CERT, Basic Nurse Assisting; Dennysha Kizer, AAS, Registered
Nursing; William James LaPointe, Associate in Science; Susan Laskowski, Associate
in Science, Summa Cum Laude; Adilene Lopez, Associate in Science; Jasmine A. McSears,
CERT, EMT; Avery Quintin Medina, Associate in Science, Cum Laude; Raven Meeks, CERT,
Basic Nurse Assisting; Lindsey Meisch, Associate in Engineering Science, Summa Cum
Laude; Jeremy Joseph Mumm, Associate in Science, Magna Cum Laude; James Murrieta,
CERT, EMT; Megan M. Napoli, Associate in Science, AAS, Registered Nursing; Elisabeth
J. Nieman, AAS, Registered Nursing; Devin Andrew Nolley, AAS, Registered Nursing;
Ayodele Adebisi Oroye, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Kenzie M. Orszula,
CERT, EMT, With Distinction; Jennifer Orzechowski, AAS, Registered Nursing; Michael
J. Paul, CERT, EMT, With Distinction; Ariana Pedraza, Associate in Arts; Alexandria
Alexus Pena, Associate in Arts; Megan T. Pondel, CERT, Paramedic; Sierra Rose Lynn
Price, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK; Hailey Alexandra Ramirez, Associate
in Science, Cum Laude; Brandi M. Reynolds, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;
Edith Michelle Reynolds, CERT, Gateways ECE Level 3, CERT, Gateways ECE Level 2; Marques
Terrell Rhone, Associate in Arts; Amber Dawn Rose, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;
Mishon Russell, CERT, Basic Nurse Assisting; Raphael Justino Saltigerald, Associate
in Science, Summa Cum Laude; Mayra Sam, Associate in Science; Cristhian J. Sanchez,
CERT, Law for Policing; Mary Merceedes Sanchez, Associate in Science, Magna Cum Laude;
Ana Rocio Sandoval, CERT, Esthetics, With Distinction; Ethan Scheidecker, CERT, Basic
Nurse Assisting, With Distinction; Maxxwel R. Schlamann, CERT, Basic Welding Technology;
Katelyn Nicole Schultz, Associate in Arts; Zakaya Scott, CERT, Basic Nurse Assisting,
With Distinction; Mason Harmon Seldal, Associate in Engineering Science, Magna Cum
Laude; Sierra Jordin Sietsema, Associate in Science, Cum Laude; Madeline Rose Smith,
Associate in Science, Summa Cum Laude; Andrew D. Sotomayor, CERT, EMT; Bridget C.
Stewart, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Samantha Sweet, CERT, Basic
Nurse Assisting, With Distinction; Danika Rayann Thibault, AAS, Registered Nursing,
Magna Cum Laude; Tiana Myoka Tingling, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude,
PTK, CERT, Traffic Investigations, With Distinction, PTK, CERT, Law for Policing,
With Distinction, PTK, CERT, Criminal Justice Management, With Distinction, PTK; Traiscey
Maccenzey Tolbert, Associate in Science; Marcellus Jarrell Turner, Associate in Arts,
Magna Cum Laude; Stariesha D. Walker, CERT, Basic Nurse Assisting; Sydney Walter,
CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Noah David Wester, Associate in Science,
Magna Cum Laude; Michael Weydert, CERT, Industrial Electricity, With Distinction;
Krystal C. White, Associate in Arts; Sarah Wimberley, CERT, Basic Nurse Assisting;
Taylor Joy Winsler, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Danielle Marie Wisdom, AAS,
Registered Nursing, Magna Cum Laude; Austen Donald Wojtasik, Associate in Arts; Jenna
L. Woodbury, AAS, Registered Nursing
East Chicago — Makayla Marie Fuller, Associate in Science
Elburn — Sierrah Ashly Anderson, CERT, Floral Horticulture, With Distinction; Scott E. Hines,
CERT, Greenhouse/Garden Center, CERT, Foundations in Horticulture; Madeleine A. King,
CERT, Paramedic; Joseph Hugh O’Connell Turk, CERT, Diesel Power/Equipment Repair
Elgin — Michael W. Dubanowski, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction
Genoa — Isabella Loraine Brown, Associate in Arts; Jonathan Ramon Contreras, Associate
in Arts, Summa Cum Laude, PTK; Kaylee Loy Helena Dries, Associate in Arts, Summa Cum
Laude; Odalys Galarza, Associate in Science; Juan A. Gasca Sr., CERT, Paramedic; Vincent
Charles Giorno, Associate in Science, Summa Cum Laude; Chad H. Jureczek, Associate
in Science, Summa Cum Laude; Emma Koehnke, CERT, Basic Nurse Assisting; Allison Kay
Monino, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Jessica R. Nagel, CERT, Basic Nurse Assisting,
With Distinction; Megan Marie Nihells, AAS, Registered Nursing; Brian Ortega, AAS,
Automotive Technology, Summa Cum Laude, CERT, Advanced Automotive Technology, With
Distinction, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction; Nicolas Paul Ortegal,
Associate in Arts, Cum Laude; Austin Dean-Joseph Peters, Associate in Science, Summa
Cum Laude, PTK; Charlise Peterson, CERT, Basic Nurse Assisting; Nicole Katherine Quintell,
CERT, Esthetics, With Distinction; Anna Helen Ratliff, Associate in Science, Cum Laude;
Gabriel J. Rouille, CERT, Google IT Support, With Distinction; Julia Jane Springer,
AAS, Registered Nursing; Haley N. Stevenson, CERT, EMT, With Distinction; Brittany
Ann Stiles, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Morgan E. Tuttle, CERT, Basic
Nurse Assisting, With Distinction; Paola Villagran, CERT, Basic Nurse Assisting; Sarah
Walter, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; William Buckley Whitten, Associate
in Arts, Magna Cum Laude
Green Bay, Wisc. — Rose Anna Coppens, AAS, Horticulture Floral Design, Magna Cum Laude, PTK
Kingston — Carly Coffman, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Maya Garcia, CERT,
Basic Nurse Assisting, With Distinction; Benjamin C. Heinisch, AAS, Networking & Systems
Administration, Cum Laude, CERT, Networking Fundamentals, With Distinction; Celia
Andraya Huerta, AAS, Registered Nursing; Lillian Grace Johnson, Associate in Arts,
Magna Cum Laude, PTK; Michelle Ruth Lanan, AAS, Registered Nursing, Cum Laude; Alexis
Joyce Lucio, AAS, Registered Nursing; Andrew J. Miller, Associate in Arts; Katrina
Slavenas, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Sarah Anne Swineheart, Associate
in Science, Magna Cum Laude, PTK
Kirkland — Lillian Bock, CERT, Basic Nurse Assisting; Richard Scott Briggs II, CERT, Criminal
Justice Management, CERT, Social Role of Law Enforcement; Alivia Cooper, CERT, Basic
Nurse Assisting, With Distinction; Samantha Jo Horner, Associate in Arts; Alex Joseph
Jindrich, Associate in Engineering Science, Cum Laude
Lee — Abigail Elizabeth Gembeck, Associate in Arts; Audrey Elizabeth Hulthen, Associate
in Arts, Magna Cum Laude, PTK; Kelsie Mae Jordal, Associate in Science, Cum Laude
Lindenwood — Logan Popp, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction
Malta — Scott E. Hines, AAS, Horticulture Greenhouse; Anthony L. Schumaker, CERT, EMT
Marengo — Belemino Andrade-Villagomez, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT,
Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Rodrigo Perez, CERT, Diesel Power/Equipment
Repair, With Distinction
Mobile, Ala. — Kenneth M. Gaines, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction
Monroe Center — Nicholas Hunter Robey, AAS, Criminal Justice-General, CERT, Social Role of Law Enforcement,
With Distinction
Montgomery — Anita M. Dean, Associate in Science
Mount Morris — Lillian Gertrude Garncarz, Associate in Science, Summa Cum Laude; Olivia Paige Lambrigsten,
Associate in Science, Cum Laude; Autumn L. Nelson, Associate in Science
Murphysboro — Cameron Rachelle Saint Arbor, Associate in Arts, PTK
Naperville — Benjamin E. Brancaleon, CERT, Google IT Support, With Distinction
North Aurora — Laura Acevedo, Associate in Science, AAS, Registered Nursing
Oregon — Matthew Glyn Benton, CERT, Supervision Basics, With Distinction; Carson James Hegge,
Associate in Science; Calvin Michael Sullivan, CERT, Networking Fundamentals, With
Distinction; Tyler Owen Vegliando, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction,
CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction
Paw Paw — Ashlyn C. McLaughlin, Associate in Arts; Jessica Solis, Associate in Science, Magna
Cum Laude; Nicholas Soto, CERT, Google IT Support, With Distinction, CERT, Networking
Fundamentals
Peoria — Rico Julio Garcia, Associate in Science
Plano — Jesse E. Melow, CERT, Paramedic; Sheena R. Webber, AAS, Criminal Justice-General,
CERT, Criminal Justice Management, CERT, Social Role of Law Enforcement
Rochelle — Nicholas Brian Albers, Associate in Science, Summa Cum Laude; Megan Albright, CERT,
Basic Nurse Assisting, With Distinction; Austin Brown, Associate in Arts; Ruby Cervantes,
CERT, Esthetics; Tatianna Jade Contreras, Associate in Science; Hannah G. Eldred,
AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude, CERT, Criminal Justice Management,
With Distinction, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction; Rhayne A.
Erickson, Associate in Arts; Diego Andrew Escobar, AAS, Criminal Justice-General,
Summa Cum Laude, PTK, CERT, Criminal Investigations, With Distinction, PTK, CERT,
Law for Policing, With Distinction; Alexandre R. Greer, CERT, Advanced Automotive
Technology, With Distinction; Peter N. Hansen, CERT, Google IT Support, With Distinction;
Breanna Marie Heisner, Associate in Arts; Julissa Hernandez, CERT, Basic Nurse Assisting;
Lisset G. Hernandez, CERT, Law for Policing, With Distinction; Ellen M. Hopkins, CERT,
Google IT Support, With Distinction; Cheyenne R. Horne, AAS, Diesel Power Technology,
Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Evan Unger Horner,
Associate in Arts; Jaderi Ibarra, Associate in Science, Magna Cum Laude; Ahllam Khattab,
AAS, Registered Nursing; Kassandra M. Kirk, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;
Sierra Lira, CERT, Gateways ECE Level 3, With Distinction, CERT, Gateways ECE Level
2, With Distinction; Vidal R. Mancilla, AAS, Marketing and Management, Cum Laude;
Lisette Milan, Associate in Science; Isaac Alexander Ochoa, Associate in Arts, Magna
Cum Laude; Yuelma Ortiz, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Sarah J. Plyman,
CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Amy Gabriella Price, Associate in Science;
Kimberly A. Rains, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Leslie Rodriguez,
CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Macey Renee Ryan, Associate in Arts,
Cum Laude; Allison Lindsey Seebach, Associate in Science, Summa Cum Laude; Isabela
Angelina Singleton, Associate in Science, PTK; Courtney M. South, Associate in Science,
Cum Laude; Kevin South, CERT, Supervision Basics; Maximiliano Guijosa Torres, Associate
in Arts; Cecilia Vargas, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Taylor M.
Wade, AAS, Criminal Justice-Forensic Tech; Kayla Wells, CERT, Basic Nurse Assisting;
Riley White, CERT, Basic Nurse Assisting; Danielle Nicole Williams, AAS, Registered
Nursing
Rock Falls — Nathan M. Brown, Associate in Science; JoAnne Louise Mallard, CERT, Advanced Automotive
Technology, With Distinction
Rockford — Jack Thomas Beebe, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Megan Rae Hoffman, CERT,
Esthetics, With Distinction; Kellianne C. Holcomb, AAS, Horticulture Greenhouse; Charles
J. Irving, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction; Norinne M. Kelly,
CERT, Floral Horticulture, With Distinction; Erica A. Robinson, CERT, Basic Nurse
Assisting; Destiny Smith, CERT, Basic Nurse Assisting
Roscoe — Damarian Malyk Stark, Associate in Arts, Cum Laude
Sandwich — Chad Ryan Crowe, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction; Mitchell
W. Johns, CERT, Paramedic, With Distinction
Shabbona — Sarah N. Faivre, CERT, Paramedic, With Distinction; Kelsey S. VanVlerah, CERT, Basic
Nurse Assisting, With Distinction
Sheridan — Levi G. Franklin, CERT, Paramedic, With Distinction
Somonauk — Trevor Richard Vandermeer, AAS, Diesel Power Technology, Cum Laude, CERT, Diesel
Power/Equipment Repair, With Distinction
St. Charles — Reginald D. Lee Jr., Associate in Science, Magna Cum Laude
Steward — Jamien David Faivre, CERT, Automated Industrial Tech, With Distinction; Raynah
Joann Marks, CERT, Esthetics, With Distinction; Morgan Smardo, CERT, Basic Nurse Assisting,
With Distinction; Abigail Tarvestad, CERT, Basic Nurse Assisting
Sublette — Benjamin P. Vaessen, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction
Sycamore — Joan Pauline Balongag, AAS, Registered Nursing; Joel Thomas Bertram, CERT, Advanced
Automotive Technology, With Distinction, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction;
Destiny Lee Bons, CERT, Greenhouse/Garden Center, With Distinction; Jose Carmona,
Associate in Science; Robert Phillip Meier Carpenter, Associate in General Studies;
Mia E. Coovert, Associate in Science; Taylor M. Correa, AAS, Registered Nursing, Magna
Cum Laude; Michael David Dean, CERT, Cannabis and Hemp Cultivation, With Distinction;
James Gavin Fant, CERT, Advanced Automotive Technology; Mckayla Marie Fitzpatrick,
Associate in Arts; Abigail Flores, CERT, Esthetics; Ann Marie Fogelsanger, Associate
in Science, Magna Cum Laude, PTK; Blaine Levi Gilbert, Associate in Arts; Bethany
Gisseler, Associate in General Studies; Halle Ann Goff, Associate in Arts, Cum Laude;
Gianna Hammers, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction; Madyson Brooke Hash,
Associate in Arts, Cum Laude; Spencer Allen Hillquist, Associate in Arts; Jennifer
Ray Joiner, Associate in Science; Carson Phillip Klein, Associate in Arts; Dorothda
Lypou Kollie, Associate in Science; Alexandra Lawrence, CERT, Basic Nurse Assisting,
With Distinction; Mitchell Thomas Meyer, Associate in Science, Summa Cum Laude; Paul
Vincent Misitano, Associate in Engineering Science; Leslie Michelle Munoz, Associate
in Science; Richard T. Napier, Associate in Science, Cum Laude; Montana Alyne O’Flaherty,
Associate in Science, Summa Cum Laude; Jackson Nicholas Piazza, Associate in Science,
Summa Cum Laude; Allyson Gayle Thompson, Associate in Arts, Cum Laude; Sarah Ward,
CERT, Basic Nurse Assisting; Riley McKay Winburn, Associate in Science, Magna Cum
Laude; Ethan Geoffrey Wunner, Associate in Science
Valparaiso, Ind. — Samantha Marie Tinkey, Associate in Science, AAS, Registered Nursing
Waterman — Chelsea Monica Welander, AAS, Registered Nursing; Dustin James Wielenga, CERT,
Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction, CERT, Computer-Aided Mechanical
Drafting, With Distinction
Waukegan — Erik Fabian Najarro, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude, CERT, Law
for Policing, With Distinction
Wheaton — Joel R. Kropp, CERT, Diesel Power/Equipment Repair