Kishwaukee College announces Spring 2021 graduates

Kishwaukee College is proud to announce the graduates for Spring 2021. Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale. Summa cum laude indicates a cumulative GPA between 3.75-4.0, magna cum laude indicates a cumulative GPA between 3.5-3.749, and cum laude indicates a cumulative GPA between 3.25-3.499. Students who fulfill requirements for a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate with Distinction. Members of the Phi Theta Kappa Honor Society are designated as PTK.

The graduate total for the semester is 273 students who completed a total of 290 degrees and certificates for Spring 2021.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:

Ashton — Christopher Matthew Holden, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, with Distinction

Aurora — Jose Bryant Ibarra, Associate in Applied Science, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude; Alexis G. Varela, CERT, Diesel Power/Equipment Repair; Kayla Younger, Associate in Science

Bolingbrook — David A. Doherty Jr., CERT, EMT

Chicago — Isaias Alexander Delgado, Associate in Science; Shamekah S. Hibler, Associate in Arts; Javon Demario Thompson, Associate in Science; Albert Warnaar, Associate in Science, Magna Cum Laude

Cortland — Danny Alanis, Associate in Science; Natalie R. Baert, Associate in Arts; Marissa Dial, CERT, Basic Nurse Assisting; Diellza Elmazi, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK; Nicholas Allan Keith, Associate in Science; Sara J. Kennedy, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude; Jessica Long, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Madison M. Tatum, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Kendall Paige Thornton, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Jacob L. Watson, Associate in Science; Terri Lynn Wheeler, Associate in Applied Science, Administrative Professionals, Cum Laude, CERT, Administrative Assistant, with Distinction, CERT, Application Specialist, with Distinction

Crest Hill — Destiny M. Halbert, Associate in Science

Creston — Tyler James Byro-Bullock, Associate in Engineering Science; Frantzcesca M. Vardman, Associate in Arts

Crystal Lake — Nathan L. Baylen, Associate in Arts; Charles H. Stone Jr., Associate in Science

Davis Junction — Jonah David Allen Anderson, Associate in Applied Science, Registered Nursing, PTK; Alejandro D. Marquez, CERT, Automated Industrial Tech, with Distinction   

DeKalb — Julia Alvarez, CERT, EMT, with Distinction; Makayla Anderson, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Danielle Renee Barnes, Associate in Science; Katie Lee Barrett, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Summa Cum Laude, PTK; Hannah G. Batiste, Associate in Arts, Cum Laude; John H. Bennett, Associate in Applied Science, Electronics Technology, Magna Cum Laude; Amber R. Boyd, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Drake Ethan Boyle, Associate in Applied Science, Electronics Technology, CERT, Industrial Electricity; Steven Marcus Bradley Sr., Associate in Arts; Diamonique Brown, CERT, Social Role of Law Enforcement, Cum Laude; Cooper L. Carlson, Associate in Science, Magna Cum Laude; Madelynn Nicole Cook, Associate in Science, Summa Cum Laude; Rachid Dahmani, CERT, Google IT Support, with Distinction; Derrick L. Dailey, Associate in Applied Science, Marketing and Management, Summa Cum Laude; Matthew Patrick Diedrich, Associate in Science, Summa Cum Laude; Abigail Joanne Diehl, Associate in Science, Summa Cum Laude; Connor J. Dixon, CERT, Criminal Justice Management, with Distinction; Richard C. Dreier Jr., CERT, Google IT Support, with Distinction; Eddith Encho Endack Eyanyeh, Associate in Engineering Science, Magna Cum Laude, PTK; Elaina Julia Erickson, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Avery J. Flores, Associate in Arts, Summa Cum Laude; David Scott Flowers II, Associate in Science; Jamie Leigh Fontanez, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Hannah Rose Gardner, Associate in Science, Magna Cum Laude; Patrick K. Gerhardt, CERT, EMT; Douglas E. Gerity, Associate in Science; Michele Louisa Halverson, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Susan Hammack, CERT, EMT, with Distinction; Skylar Lanae Haring, Associate in Science; Tina R. Heffernan, Associate in Applied Science, Administrative Professionals, Summa Cum Laude; Natalie Jazmin Hernandez, Associate in Science; Carmen Marie Hettel, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Nathan Gene Hooper, Associate in Science; Nathan Scott Huff, Associate in Applied Science, Horticulture Sustainable/General, Associate in Applied Science, Landscape Design & Nursery; Diamond D. Isom, CERT, Social Role of Law Enforcement; Breanna Nicole Jackowiak, Associate in Science; Henry L. Jackson, Associate in Applied Science, Automotive Technology, Magna Cum Laude, CERT, Advanced Automotive Technology, with Distinction; Jesse Brian Jensen, Associate in Arts; Lania R. Jones, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Morgan Lynn Karolus, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude; Cole P. Kelly, CERT, Google IT Support, with Distinction; Rachel Lynne Kelly, Associate in Science, Cum Laude; Kile Payton Kiesgen, Associate in Science; Zachary V. King, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK; Ashanty Kitanga, CERT, Basic Nurse Assisting; Quyyumat Adesewa Lamidi-Aresa, Associate in Science; Dylan Matthew Lews, Associate in Applied Science, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, with Distinction; Isabelle R. Marsh Jr., CERT, EMT; Tashanna Marshall, CERT, Social Role of Law Enforcement, with Distinction; Amaya R. Marshall, CERT, Basic Nurse Assisting; Veronica Marie Mata, Associate in Science, Summa Cum Laude; Rachel Maxwell, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Trevor J. Mitchell, CERT, Google IT Support, with Distinction; John Stephen Moll, Associate in Arts; Andrew J. Monney, CERT, Google IT Support, with Distinction; Herbert D. Morales, Associate in Science; Michaela N. Mosolino, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude; Thomas J. Mullis, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction; Andrew D. Murphy, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Halle Myers, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Kelly Rachel Nelson, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Miriam J. Nunez, CERT, EMT, PTK; Jose Luis, Ocelotl, CERT, Advanced Automotive Technology, with Distinction; Julianna Orellana, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude; Mawahib A. Osman, CERT, Administrative Assistant; Aries Parker, CERT, Basic Nurse Assisting; Madeleine Paschoud, CERT, EMT; Karrie Helen Pionke, Associate in Applied Science, Administrative Professionals; Jason T. Queen, CERT, EMT, with Distinction; Cheyann Rainey, CERT, Basic Nurse Assisting; Brooklynn Reams, CERT, Basic Nurse Assisting; Marcus J. Rice, Associate in Arts; Joanna Rios, Associate in Applied Science, Criminal Justice-General, Cum Laude, CERT, Social Role of Law Enforcement, with Distinction; Tyler E. Rouw, Associate in Science; Sarah Raffaella Schulz, CERT, Google IT Support, with Distinction; Ashley E. Sheriff, CERT, Basic Nurse Assisting; Christopher Michael Sherman, Associate in Science; Jessica Marie Sky, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Maria Shakhawat Sofia, Associate in Science, Summa Cum Laude; Kristina Marie Stewart, Associate in Arts; Melody Stuppy, Associate in Science, Magna Cum Laude; Summer Sturtz, Associate in Science; Cole Arthur Swafford, Associate in Arts; Urian Tapia, Associate in Arts; Barry Lee Albert Taylor, Associate in Science, Cum Laude; Jahiryra Thompson, CERT, Basic Nurse Assisting; Robert F. Tomich, Associate in Arts; Brandy R. Turner, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Andrew J. Tyner, CERT, Google IT Support, with Distinction; Sreypich Un, Associate in Science, Magna Cum Laude; Pedro J. Villa III, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Xiandia E. Walls, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Cody West, Associate in Arts, Cum Laude; Christopher Philip Wright, Associate in Arts, Summa Cum Laude

Dixon — Ethan Michael Hoyle, Associate in Science, Cum Laude

Earlville — Ashley A. Paolello, Associate in Arts, Summa Cum Laude

Elburn — Kristen Siebert, Associate in Arts, Magna Cum Laude   

Elgin — Huruy M. Berhe, Associate in Arts; Leticia Diane Cardenas, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Geneva — Susan Ann Lencioni, Associate in Applied Science, Paramedic

Genoa — Hailey Bakley, CERT, Basic Nurse Assisting; Joseph Brynteson, Associate in Science; Trevor S. Cervenka, Associate in Science; Chad H. Jureczek, CERT, EMT, with Distinction; Carly Kline, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Quinn Lancaste, CERT, Basic Nurse Assisting; Timothy Edwin Maynard, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Delaney Marie McKay, Associate in Science; Jaymee R. McMurray, CERT, Basic Nurse Assisting; Jazmine Mercado, CERT, Basic Nurse Assisting; Saraea Robertson, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Arlie Jacob Sandusky, Associate in Engineering Science; Nichol J. Sutton, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Rafael Angel Zamarripa, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction; Lindsey M. Zuke, Associate in Science

Hampshire — Michael T. Remakel, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Hinckley — Aurora Mae Grivetti, Associate in Applied Science, Agribusiness, Magna Cum Laude

Inverness — Tristan M. Valerio, Associate in Arts

Kingston — Ian Gregory Barker, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Brennen Denault, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK; John Michael Haberstich, Associate in Arts; Emma Heinisch, CERT, Basic Nurse Assisting; Ivy James Lauderdale, Associate in Science, Magna Cum Laude; Brett Michael Marth, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Miranda Grace Nelson, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Summa Cum Laude

Kirkland — Keenan A. Flint, CERT, Basic Nurse Assisting; Allie N. Ingle, CERT, Basic Nurse Assisting; Regina Lauritzen, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Kaelee Nicole Spear, Associate in Science; Jack A. Sunderlage, Associate in Arts

Lee — Joanna Nicole Farnsworth, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Riley S. Johnson, CERT, EMT; Jade Renee Milostan, Associate in Science, Magna Cum Laude; Raymond Tomas Ragan, Associate in Science, Summa Cum Laude; Thomas Michael Rissman, Associate in Applied Science, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude

Lindenwood — Mason R. Hall, CERT, Criminal Justice Management, with Distinction

Machesney Park — Walter J. Schmitt III, Associate in Applied Science, Horticulture Greenhouse, Summa Cum Laude, PTK, CERT, Greenhouse/Garden Center, with Distinction, PTK

Malta — Alan David Getty, Associate in Science, Cum Laude; Heidi Ann Hartwig, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Rachel Ann Hutcheson, Associate in Applied Science, Agribusiness; Julialyn Shedd, CERT, Basic Nurse Assisting; Elizabeth J. Sweitzer, Associate in Science; Abigail Genevieve Taylor, Associate in Arts, Cum Laude, PTK; Abbagail L. Theodore, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude

Marengo — Josh Widmayer, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Monroe Center — Shelby N. Bruder, Associate in Arts

Newnan — Chasity Town, CERT, Social Role of Law Enforcement

North Aurora — Dhaysha Latrice Riddle, Associate in Arts

Oregon — Raven Brewer, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Cum Laude, PTK; Chloe Ann Isley, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Calvin Sullivan, CERT, Google IT Support, with Distinction

Palos Park — Walker Nay, Associate in General Studies

Pingree Grove — Chandler Joseph Schoenfeld, Associate in Applied Science, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, with Distinction

Plainfield — Kyndell Battle, Associate in General Studies

Rochelle — Katelyn H. Ackland, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK; Ana Lupe Angeles, Associate in Science; Marissa Isabelle Belmonte, Associate in Arts; Amber Joy Boehm, Associate in Arts; Brandon James Byrd, Associate in Arts; Michael Castellanos, Associate in Arts; Tatianna J. Contreras, CERT, Basic Nurse Assisting; Holly A. Crisp, Associate in Applied Science, Registered Nursing; David Leroy Echelbarger, CERT, Basic Automotive Technology; Judith Fulgencio, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK; Jasmin Galvan, Associate in Arts; Emily Jaylin Garcia, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Marisol Garcia, Associate in Arts; Mariela Godina, Associate in Applied Science, Technology & Manufacturing; Autumn Rene’ Headon, Associate in Arts, Cum Laude; Lisset G. Hernandez, CERT, Social Role of Law Enforcement, Cum Laude; Anne Hickey, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Melanie Daniela Higueros Lopez, Associate in Arts, Summa Cum Laude; Lizbeth Hueramo, Associate in Science; Casey Jay Hutchinson, CERT, Industrial Electricity, with Distinction; Salvador Ibarra, Associate in Applied Science, Computer-Aided Architectural Design, Associate in Applied Science, Computer-Aided Mechanical Design; Ellie M. Kinn, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Marina Lawrence, Associate in General Studies; Sean M. Lawrence, Associate in General Studies; Bibiana Yailin Milan, Associate in Applied Science, Registered Nursing, Magna Cum Laude; Jasmine Mondragon, Associate in Arts, Cum Laude; Brooke Taylor Myroth, Associate in Science, Summa Cum Laude; Zegan Danell Paul, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Mark B. Pearson, Associate in Science, Cum Laude; Sarah Jo Plyman, Associate in Science, Summa Cum Laude; Katelyn Allene Primrose, Associate in Science; Rylen Ramos, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Catalina Reyes, CERT, Basic Nurse Assisting; Tania Lizbeth Salazar, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Hadeel Sbeih, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Colen James Turner, Associate in Science, Cum Laude, Associate in Applied Science, Computer-Aided Mechanical Design

Rock Falls — Carson L. Leif, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Rockford — Matthew M. Gibson, CERT, EMT; Tamara Kljaic, Associate in Applied Science, Criminal Justice-Forensic Tech; Valentino Yanez II, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Romeoville — Luis Angel Fernandez, Associate in Applied Science, Diesel Power Technology

Roscoe — Connor Reid Jones, Associate in Engineering Science, Cum Laude

Shabbona — Kristina M. Franklin, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Parker Joseph McClane, Associate in Science; Madison Leigh Twitty, Associate in Science

Somonauk — Clifford Jacob Ciesielczyk, Associate in Science, Magna Cum Laude; Lauren E. Kawall, Associate in Science, Cum Laude

Stillman Valley — Madeline Elizabeth James, Associate in Applied Science, Registered Nursing; Marque L. Johnson, CERT, Basic Nurse Assisting

Sycamore — Tracy E. Allighen, Associate in Arts; Lisa A. Carroll, CERT, Administrative Assistant, with Distinction, CERT, Application Specialist, with Distinction; Jialing Chen, Associate in Science, Magna Cum Laude; Kelsy Cristina Daluga, Associate in Arts, Magna Cum Laude, PTK; Nicholas Brandon Darlak, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, with Distinction; Maggie Rose Diedrich, Associate in Arts; Justin Elliott, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Abigail England, CERT, Basic Nurse Assisting, with Distinction; Hannah Dianne Flaherty, Associate in Arts, Magna Cum Laude; Noah R. Forsberg, CERT, Google IT Support, with Distinction; Kacey Frazier, Associate in Science; Hope A. Fulton, Associate in Applied Science, Automotive Technology, Magna Cum Laude, CERT, Basic Automotive Technology, with Distinction, CERT, Advanced Automotive Technology, with Distinction; Cassidy Jade Gagalski, Associate in Science, Summa Cum Laude; Idalis Jordan Garcia, Associate in Science, Summa Cum Laude; Zackary Geraci, Associate in Science, Magna Cum Laude; Collin J. Good, Associate in Arts; Jacob J. Hagen, CERT, Basic Welding Technology, with Distinction; Bryce Richard Hansen, Associate in Applied Science, Technology & Manufacturing, Magna Cum Laude, PTK; Madyson B. Hash, CERT, Social Role of Law Enforcement, with Distinction; Isabella M. Ibarra, CERT, Basic Nurse Assisting; Rina Angela Ishimaru, Associate in Science; Jonathan Stephen King, Associate in Applied Science, Networking & Systems Administration, Cum Laude, CERT, Network Administration, with Distinction; Derick P. Lalowski, CERT, EMT, with Distinction; Kaylee J. Lampkins, Associate in Arts; Andrew J. MacAlister, CERT, Basic Automotive Technology; Mitchell G. Melewski, CERT, Traffic Investigations, CERT, Social Role of Law Enforcement; Andrew M. Novak, Associate in Arts, Cum Laude; Ethan L. Pardilla, Associate in Arts, Cum Laude; Christian Perea-Morales, CERT, EMT; Melissa Sanchez, CERT, Basic Nurse Assisting; Kevin Schmidt, Associate in Science, Cum Laude; Natalie Joy Schmit, Associate in Science, Magna Cum Laude; Kevin Michael Tyrrell, Associate in Science; Lucas Alexander Wagoner, Associate in Arts, Cum Laude; Olivia N. Wray, CERT, Basic Nurse Assisting

Waterman — Declan Charles Booker, Associate in Science, Summa Cum Laude; Christina M. Clinite, CERT, EMT, with Distinction; Keenon Elizabeth Ecker, Associate in Applied Science, Registered Nursing; David C. Emanuel, CERT, EMT, with Distinction; Sherri A. McFalda, CERT, EMT; Jordan S. Sewell, CERT, EMT; Joseph Robert Wilson, Associate in Arts, Cum Laude

Woodstock — Haley Krull, Associate in Applied Science, Horticulture Greenhouse, Cum Laude, CERT, Greenhouse/Garden Center